Neoi Poroi

 

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że tak brzmi nazwa tej miejscowości w transkrypcji łacińskiej. Greckie "oi" czytamy jak "i" w związku z tym wymowa prawidłowa to Nei Pori ale ja pozostanę konsekwentnie przy gramatycznej pisowni. Miejscowość Neoi Poroi leży w diamerismata (regionie) Kentriki Makedonia (Centralna Macedonia - stolica Thessaloniki) w nomos (departamencie - stolica Katerini) Pieria, w powiecie Platamonas. Miasteczko założone zostało w ramach administracyjnie zapoczątkowanego przez rząd grecki akcji rozwoju bazy turystycznej Riwiery Olimpijskiej. Nadmorskie Neoi Poroi liczy obecnie około 750 stałych mieszkańców (górskie Poroi już tylko 53). W sezonie oprócz paru tysięcy turystów pracuje tu spora liczba przyjezdnych. Wśród obywateli Neoi Poroi są także nasi rodacy. 

Neoi Poroi jest klasycznym przykładem zabudowy kurortu olimpijskiego. Miasteczko posiada zwartą, geometryczną (siatka ulic) zabudowę. Oś miasta stanowi szeroka aleja biegnąca równolegle do plaży w odległości około 300 m. Po drodze mija ocieniony skwerek a później rozległy na którym wzniesiona jest obszerna, grecko-ortodoksyjna świątynia. Równolegle do głównej ulicy (odos Olimpou - ulica Olimpu) biegną dwie następne (ul. Dionizosa i ul. Zorby). Po nadbrzeżnej stronie równolegle do głównej alei biegnie nadmorski bulwar spacerowy. Siatkę ulic uzupełnienia wiele prostopadłych uliczek. Miasteczko Neoi Poroi dzieli się na dwie części: północną (starszą - jest tu jedynie jedna równoległa aleja i wyraźniej mniejsza ilość prostopadłych) oraz nowszą położoną w na południu z układem urbanistycznym opisanym powyżej. Na zachodzie rozwój miasteczka ograniczony jest linią kolejową Thessaloniki - Ateny (przystanek w trakcie budowy) od południa bagienna delta  rzeczki. Neoi Poroi rozbudowuje się konsekwentnie w kierunku tegoż bagienka. Co roku przybywa kilkanaście apartamentowców i wydłuża się odos Olimpou. W Neoi Poroi jest kilka hoteli w których największy jest "Siokas" położony w południowej części miasta tuż przy bulwarze. Pełno jest tu małych sklepików o różnym charakterze, spożywcze (supermarkety :-)), pamiątkarskie, butiki.  Jest też kilkanaście (kilkadziesiąt) tawern, kafejonów, punktów gastronomicznych czy restauracji. Brak typowej dyskoteki, zazwyczaj imprezy organizowane są w hotelach lub pobliskich miejscowościach. Przy kościele i w południowej części miasteczka znajdują się dwa przystanki autobusowe do Katerini. Odjazdy rano i popołudniu co godzinę, w innych porach rzadziej. W starej części miasteczka swój gabinet ma lekarz (jatras) i dentysta. Odos Olimpou przecina linię kolejową, mija kilka zabudowań (głownie apartamentowców) położonych na "zatorzu" i rozdwaja się na lokalną drogę do Platamonas i krótką dojazdówkę na autostradę A1 (do Aten). Najbliższe miejscowości do powiatowe Platamonas - 1800 mieszkańców, port rybacki (1,5 km na północ), leżąca u stóp zamku Paralia Pantalejmonas - 150 mieszkańców (następne 2 km na północ), Kato Aigani (4 km na południe autostradą) oraz maleńkie Pori na zachód, 3 km górską drogą z Platamonas

Zabudowę Neoi Poroi stanowią prawie w 100% 2 piętrowe apartamentowce o płaskich (tarasy na dachu) lub krytych dachówką dachach. Apartamentowce to dwupiętrowe (rzadziej jedno lub trzypiętrowe) budynki na planie kwadratu. W części parterowej umieszczone są lokale użytkowe lub apartamenty. Na każdym z poziomów umieszczonych jest kilka apartamentów, z których każdy posiada balkon lub taras (ogródek). Balkony te biegną wokół całego budynku. System ogrzewania budynków w mieście oparty jest na ogrzewaniu słonecznym. Na dachu umieszczona jest wydajna bateria słoneczna i wodny akumulator ciepła. System rur rozprowadza wodę do poszczególnych odbiorów. W starszych instalacjach zdarzają się niedobory ciepłej wody szczególnie rano i w nocy - niestety. Wiele z budynków posiada indywidualną lub grupową klimatyzację. Standartowy apartament posiada skromne wyposażenie; proste łóżko, szafę, stolik, szafki nocne, krzesła. Łazienka to lustro, umywalka, natrysk (najczęściej bez żadnych osłon po prostu prysznic na ścianie i otwór odpływowy) i WC. Aneks kuchenny to oprócz zlewozmywaka kuchenka elektryczna (dwa palniki), lodówka, parę szafek i skromne wyposażenie kuchenne: szklanki talerze, sztućce, briki (garnek do parzenia kawy po grecku). Wyposażenie uzupełnia pościel (kołderki lub koce) i poduszki. Brak ręczników (przeważnie). 

Najmocniejszym atutem Neoi Poroi jest piękna, szeroka i czysta plaża. Plaża biegnie prawie trzy kilometry. Zaczyna się przy ujściu małej rzeczki (wioska Kastri) a kończy w Platamonas. Plaża ma kilkadziesiąt metrów szerokości i jest zbudowana z bladożółtego, ziarnistego piasku. Plaża jest corocznie uprzątana z zanieczyszczeń "cywilizacyjnych" i "orana" sprzętem ciężkim. Morze (zatoka Thermaikos Kolpos morza Egejskiego) kurcze błękitne, ciepłe i słone - grecki standard, bardzo czyste. Na plaży muszelki, w wodzie też ale trzeba się pozanurzać. Na plaży wypożyczalnie leżaków i parasoli, przy zejściu prysznice do spłukiwania soli i piasku (nie używać płynów do kąpieli, szamponów, etc.). W północnej części plaży zjeżdżalnia wodna i inne atrakcje raczej dla dzieci (i dużych dzieci). 

Za zabytek można uznać jedynie współczesny kościół (współczesny - zabytek :-)), oraz kilka interesujących budynków w "hiszpańskim" stylu w starszej części miasteczka. Ciekawe socjologicznie są święta kościelne - szczególnie obchody Wielkanocy - procesja Wielkopiątkowa i północna liturgia (Anastasi).

Zobacz także relację Nel