powrót do relacji             Thassos

      Thassos leży na Morzu Egejskim w odległości 12 km od stałego lądu i jest najdalej na północ położoną zamieszkałą wyspą grecką. Można ją nazwać Grecją w pigułce, od północnej strony charakteryzują ją liczne lasy (w tym mieszane z których Grecy są bardzo dumni) i piękne piaszczyste plaże od południa zaś klifowe wybrzeże pełne zatok i podwodnych jaskiń będących rajem dla płetwonurków. Lasy ustępują tu gajom drzew oliwnych z najsmaczniejszymi i najsłynniejszymi owocami na świecie.

Thassos - kopalnia marmuruDrugim po oliwkach skarbem Thassos są olbrzymie pokłady białego marmuru z których wyspa ta jest zbudowana. Marmur ten jest eksportowany we wszystkie kierunki świata. Thassos znane jest też z produkcji miodu, owoców i orzechów dostępnych w licznych rodzinnych sklepikach.

     

       Większość osób przybywa na wyspę promem zawijającym do Limenas - starożytnej stolicy wyspy. Limenas najciekawsze jest w okolicy portu rybackiego, gdzie obok licznych, wąskich uliczek z tawernami i sklepami z pamiątkami znaleźć można wykopaliska pochodzące z V w. p.n.e., świątynię Dionizosa, teatr z okresu hellenistycznego, akropol oraz świątynię Atheny Poliouchos (Ateny Patronki Miasta).

      Drugim co do wielkości miastem na wyspie jest Limenaria - miasto zbudowane kiedyś dla niemieckiej kadry kierowniczej kopalń. Brak tu jednak elementów historycznych. Z dawnych czasów Thassos pozostały bliźniacze nazwy miejscowości poprzedzonych nazwą Skala (np. Skala Potamias - Potamias). Porty śródlądowych wiosek - skales są na ogół miejscami o niedbałej zabudowie i mało zachęcającym wyglądzie tak aby od strony morza nie widać było bogactwa głównych wiosek. Zabezpieczano się tak przed napadami rabunkowymi.

      Jednym z najważniejszych miejsc które trzeba odwiedzić na wyspie jest klasztor Archanioła Michała (Archegelou Michail) założony w XII wieku w miejscu gdzie według legend wybiło kiedyś życiodajne źródełko. Jest to filia klasztoru Filotheou na górze Athos (widocznego stąd przy sprzyjającej pogodzie), a najcenniejszą relikwią jest domniemany gwóźdź z krzyża Chrystusa.

      Thassos jest też idealnym miejscem do odpoczynku z dala od gwaru innych, słynnych i licznie odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych. Wciąż niewielka ilość turystów, piękne okolice, gościnność Greków traktujących turystów jak gości i wysokie bezpieczeństwo osobiste (praktyczny brak przypadków kradzieży i rozbojów) stawiają tą wyspę na szczycie najbardziej atrakcyjnych miejsc w Grecji.

Thassos Makriammos Szczególnie godnym polecenia jest ośrodek w Makriammos położony w lesie na zboczu góry z własną piaszczystą plażą. Mieszka się tu w parterowych bungalowach porozrzucanych po okolicy a liczne atrakcje dostępne dla turystów (plaża, korty tenisowe, basen, sporty wodne, mini zoo, codzienne występy artystów, dyskoteki) i gwarantowana słoneczna pogoda nie pozwalają się tu nudzić.

Krzysztof Jurczyk

Galeria autorska