METAXA 

  
    Spiros Metaxas

Metaxa jest niewątpliwie najbardziej znanym na świecie alkoholem pochodzącym z Grecji. Powszechnie uważa się, że jest gatunkiem brandy lecz w rzeczywistości jest czymś znacznie więcej. Twórcą Metaxy był kupiec jedwabny Spiros Metaxas. W 1882 roku założył on w mieście Chyphisa destylarnię produkującą alkohole typu brandy a od 1888 sprzedawane za granicę pod nazwą Metaxa.  

Metaxa produkowana z czerwonych winogron gatunku Savatiano, Sultanina i Black Corinth, poddawana jest dwukrotnej destylacji i rozlewana jest do dębowych kadzi. 60 % trunek leżakuje tak od 3 do 15 lat. Później dodaje się do niej sezonowane muskatowe wina z wysp Samos i Lemnos a na koniec doprawia się ją sekretnym zestawem ziół (w tym anyżku), dodaje się też prawdopodobnie płatki różane i na koniec słodzi. Później  trunek rozlewany jest do wykonanych ręcznie dębowych beczek i rozpoczyna proces leżakowania w temperaturze - 6 st. C, który trwa co najmniej 6 miesięcy. Na koniec Metaxa jest butelkowana.

- po trzech latach do butelek rozlewa się Metaxę oznaczoną 3 gwiazdkami,
- po 5 latach 5 gwiazdkową, 
- po 7 latach mamy na butelce już siedem gwiazdek
- po 20 latach to już Metaxa Private Reserve, najbardziej poszukiwana przez znawców.
Wśród specjalnych gatunków wyróżniają się:
Metaxa Centenary, Metaxa Rhodes, Metaxa Golden Reserve, Metaxa Grand Olympian Reserve i Metaxa Golden Age.

3 gwiazdki 5 gwiazdek 7 gwiazdek - Amphora

Grand Olympian Reserve


Nie ma żadnych różnic związanych z procesem produkcji poszczególnych gatunków Metaxy. Jedynym wyznacznikiem klasy trunku jest jego wiek. Oczywiście można kupić trunek oznaczony 3 gwiazdkami liczący 20 lat i więcej, ale generalnie na butelkach rocznika się nie zaznacza. Polecam 7 gwiazdkową - ma najbardziej wyrafinowany (i delikatny) smak. W Grecji 7 gwiazdkową Metaxę można kupić za 15 € a w sklepach wolnocłowych jeszcze taniej. Prawdziwym rarytasem, jest Metaxa Grand Olympian Reserve w charakterystycznie zdobionej, kolorowej butelce. Centenary Private Reserve to prawdziwe dzieło sztuki (dotyczy butelki i jej zawartości) ale kosztuje tyle ile jest warta :-)


Bojownik z Salaminy godło wytwórni Metaxa S.A.

40 letnia Private Reserve

Centenary Private Reserve

Wytwórnia Metaxy znajduje się w Pireusie na ulicy Goiunari pod numerem 21 - 23

Linki:
Znakomita strona niemieckiego przedstawiciela Metaxy

Źródło wiedzy prosto z Grecji Greekproducts.com