Port Adhamas na wyspie Milos       
(36 °43'35" N, 24°27' E)  

  Adhamas jest głównym portem wyspy Milos, co niestety nie oznacza, że najlepszym dla postoju jachtu. Decyduje o tym duży ruch statków (promów) w sezonie letnim oraz nieprzystosowane nabrzeże. Podejście do portu leżącego pośrodku kaldery (zatoka Ormos Milou w środku wyspy powstała na skutek wybuchu wulkanu) wiedzie kursem 145° w głąb zatoki. Przed wejściem do kaldery po lewej burcie zostawiamy malownicze skały Nisidhes Aktadhia (36°54'3" N, 24°27'3" E) i po około godzinieżeglugi po lewej burcie melduje się mam malownicza panorama Adhamas. Zmiana kursu na 50° i przymierzamy się do cumowania; najlepszym miejscem jest obszerna betonowa keja milos_adamas2.gif (21637 bytes)przeznaczona (czoło) dla promów. Przy nasadzie głębokośc zmniejsza się poniżej 1m (dalej kamienie) i lepiej zacumować bliżej czoła. Druga mniejsza keja pełna rybackich kaiku polecana byłaby dla jachtów o zanurzeniu 1,5 m i mniejszym, ale nie stałem to nie wiem. Pomiędzy kejami rozciąga się kotwicowisko pełne "spóźnialskich" jachtów. Dość niewygodne albowiem wadą portu Adhamas (jak i wszystkich zresztą leżących w obszernych zatokach i portach) jest dość znaczny rozkołys, który potrafi uprzykrzyć życie na cumach i kotwicy. Jacht wymaga wtedy praktycznie stałego dozoru. Cumujemy rufą do kei (standard w Grecji) i kotwicą z dziobu. Przybycie po godzinie 15 spowoduje, że zaliczymy się do "spóźnialskich" i pogibamy się na kotwicy. Na kei jest dostępna woda ale tylko do godz. 14 potem "maniana" czyli do jutra. Paliwo na telefon lub można "upolować" cysternę, która parę razy dziennie (najczęściej rano) kręci się po kei.

Uwaga dodana w 2006 r.- przez kol. Piotra Nowackiego.
Druga mniejsza keja portu (na planie z prawej strony) została przebudowana. Na jej wierzchołku dołożono  kawałek pirsu równoległego do brze
gu, w kierunku przeciwnym niż główna keja dla promów (kąt pomiędzy starym pirsem a dobudówką ok. 90 stopni). Nie znalazłem w sieci planu, tak samo w locji sprzed kilku lat rysunki pokazują stary układ. jednak jest, byłem, na pirsie w nocy przywitał mnie miły pan z Coast Guard, który wskazał najlepsze
miejsce do zacumowania, pomógł podłączyć się do prądu i wskazał czynny kranik z wodą. Wewnątrz tak utworzonego basenu portu jachtowo-rybackiego głębokości ok. 3-1,5 metra, od strony kaldery przy pirsie do 5 metrów. Na czole pirsu stala jakaś łódź rybacka, również statek CoastGuard.

W mieście możemy dokonać niezbędnych zakupów, napraw, udać się na wycieczkę do stolicy wyspy (Plaka Milos) lub odwiedzić słynne katakumby i antyczny teatr w Tripiti. Uwaga! Katakumby w Tripiti czynne są tylko do 15 a muzea w Place według danych w tabeli:

Muzeum Telefon Godziny
Archeologiczne 21620 10.30/18.30
Folklorystyczne 21292 10.00/17.00
Górnictwa - 9.30/18.00

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

widok Adhamas

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

panorama Adhamas

W wycieczkę najlepiej udać się autobusem z centrum miasteczka lub taksówką. Taksówkarze są także najlepszym źródłem informacji, większość z nich prowadzi zakład naprawczy, służą więc pomocą (niedrogo) w drobnych naprawach takielunku. Adhamas zmienia się niezwykle nocą po zamknięciu dla ruchu kołowego promenady; z ruchliwego i nieco przykurzonego miasteczka rybackiego w śliczny kurort pełen gwaru i muzyki, tętniących życiem tawern i sklepików. Niezapomnianym przeżyciem może stać się kąpiel przy czystej plaży miejskiej (nie zmieściła się po lewej stronie mapki) czy spacer krętymi uliczkami miasta. Dla tej nocy warto popłynąć do Adhmas. Aby dowiedzieć się o historii wyspy kliknij tu.

Odległości:   Serifos: 30 mil m. Sifnos: 24 mil, Kimolos 13 mil, Folegandros 35 mil

VHF: Władze portowe kanał 12 (po 8 rano służą prognozą pogody na następny dzień), kanał 8 - rybacy,
         kanał 10 - inni użytkownicy.

Użyteczne telefony:
Niko & Ianni Livanios
Phone: +30+287+23611 Fax: +30+287+23612 Cell.:+30+944+472234/556227
We supply gasoline and diesel anywhere on the island

Xidou Adamas Gas Station Call 22093/22039 or Channel 8

Uwaga! Mapka opracowana na podstawie publikacji Roda Heikella "GREEK WATERS PILOT"
Wyd. Imray Laurie Norie & Wilson" 1998 (Wyd. VII)