powrót

    Mandolina kapitana Correllego

"Kapitan Corelli" to polski tytuł filmu powstałego na kanwie wydanej także w Polsce powieści "Mandolina kapitana Corellego" Louisa de Bernieres. Film opowiada o historii miłości, która nieoczekiwanie połączyła oficera włoskich sił okupacyjnych, kapitana Antonio Corellego (laureat Oscara - Nicolas Cage) oraz piekną i niezależną dziewczynę z Kefalinii - Pelagię (Penelope Cruz). W rybackiej wiosce wraz ze swoim ojcem żyje piękna Pelagia, Iannis - ojciec, wiejski lekarz, chce wysłać ją studia medyczne. Dziewczyna kocha się w uroczym Mandrasie, chce za niego wyjść. Doktor Iannis jest temu przeciwny, uważając że dla jego córki los rezerwuje kogoś lepszego. W końcu jednak ulega i Pelagia zaręcza się z Mandrasem. Wybucha wojna i Kefalinia dostaje się pod włoską okupację. W domu doktora zostaje zakwaterowany kapitan artylerii o romantycznej duszy melomana i kawaleryjskiej fantazji, Antonio Corelli. Podczas gdy Mandras działa w partyzantce, Corelli traktujący obowiązki okupanta (podobnie jak inni Włosi) jako jedne wielkie wakacje, próbuje podbić serce Pelagii. Początkowo Pelagia wraz z innymi mieszkańcami zachowuje rezerwę wobec nieproszonych gości, ale w końcu wdzięk Włochów i ich umiłowanie życia sprawiają, że zatarty zostaje dystans spowodowany narodowością i okolicznościami, a Pelagia dostrzega w Corellim takiego człowieka, jakim jest on w rzeczywistości: kochającego życie, swoją muzykę i właśnie ją. Jednakże wojna wdziera się na idylliczne brzegi Kefalinii na zawsze niszcząc spokój zarówno mieszkańców, jak i Włochów. Czuły związek między Antonio i Pelagią jest zagrożony. Kiedy do kapitana Corellego docierają brutalne realia wojny, musi wybierać między możliwością opuszczenia wyspy i kobietą, którą pokochał. Także Pelagia wie, że będąc bezsilną wobec wojny musi pożegnać się ze swoim kochankiem bez pewności, czy jeszcze kiedykolwiek się znów spotkają.
Obok aktorów grających pierwszoplanowe role w  "Kapitanie Corellim" występuja plejada międzynarodowych gwiazd; John Hurt jako doktor Iannis, ojciec Pelagii i miejscowy lekarz, a zarazem nieoficjalny kronikarz wyspy i mediator w lokalnych sporach, Christian Bale gra odtrąconego przez Pelagię, zgorzkniałego rybaka - partyzanta o imieniu Madras, którego wojna pozbawiła niewinności. W międzynarodowej obsadzie znaleźli się także: także wybitna grecka aktorka Irene Papas jako matka Madrasa, David Morrissey jako niemiecki kapitan Weber, którego uwiódł stosunek do życia reprezentowany przez Corellego oraz grupa włoskich aktorów i śpiewaków, występujących jako "La Scala" - amatorski zespół śpiewaków arii, służących pod Corellim.

Film został bardzo ciepło przyjety na świecie, szczególnie w Europie, podziwiane są przede wszystkim znakomite zdjęcia i narracja. Nieśmiało porównuje się go do słynnego "Greka Zorby" ale są to jednak porównia na wyrost.

Interesująca jest także historia powstawania filmu; Kevin Loader kupił prawa do powieści Louisa de Bernieres wkrótce po jej wydaniu. Dał ją do przeczytania swemu przyjacielowi, reżyserowi Rogerowi Michellowi, a ten zgodził się ją wyreżyserować. Z czasem powieść stała się bestsellerem, oblicza się, że trafiła na półki co dwudziestego domu w Wielkiej Brytanii.
Loader i Michell zaproponowali współpracę Timowi Bevanowi z Working Title Films. Bevan powiedział: "Książka spodobała mi się, chociaż ma trudną strukturę, za to niesie wiele emocji i ma w sobie wspaniały wątek romantyczny. To materiał na wielkie kino". Napisanie scenariusza zaproponował Shawn Slovo, a termin zdjęć wyznaczono na maj 2000 roku. Niestety, Roger Michell z powodu choroby musiał wycofać się z realizacji. Tymczasem Nicolas Cage, który zgodził się zagrać rolę główną, nie mógł zmienić terminów. Musiano poszukać innego reżysera, który potrafił udźwignąć film o takim znaczeniu. Wybór padł na Johna Maddena, a on przeczytał scenariusz i natychmiast się zgodził.  Zainteresowanie Maddena wzrosło, gdy poznał okoliczności historyczne, które zainspirowały książkę - zwłaszcza to "trudne porozumienie między Włochami i Niemcami, naturalnymi sprzymierzeńcami oraz paradoks dwóch kultur - włoskiej i greckiej, dzięki któremu Grecy i Włosi odkrywają, że są w gruncie rzeczy tacy sami". Madden dołączył do ekipy i podjął wraz z Shawn Slovo prace nad scenariuszem, zmieniając go w kilku kluczowych momentach. Szukając plenerów filmowcy odwiedzili niemal wszystkie greckie wyspy, by na własne oczy przekonać się, że jedynym miejscem, gdzie ta historia mogła się zdarzyć jest Kefalinia. Identyczność miejsca jest sporym atutem naszego filmu - przekonuje Madden. - A do tego spotkaliśmy ludzi, którzy byli świadkami opisywanych wydarzeń, ukrywali Włochów lub przeżyli tamto trzęsienie ziemi. Chcieliśmy w pewien sposób uczcić i to miejsce, i tych ludzi". Kiedy Madden kończył scenariusz i jednocześnie dokonywał wyboru obsady, jego współpracownicy zajęli się organizowaniem planu i technicznego zaplecza. Szef produkcji Mark Huffam podróżował między Londynem, Atenami, Rzymem i Kefalinią, gromadząc wszystko co potrzebne do powstania filmu historycznego o takiej skali. Susie Tasios przekonała władze greckie, które użyczyły środków transportu, a także broni i pojazdów wojskowych. Za ich wstawiennictwem mieszkańcy wyspy przyjęli ekipę filmową w samym środku sezonu turystycznego. Wszystkich rozlokowano w domach prywatnych, pensjonatach i apartamentach na całej wyspie, potrzeba było 120 samochodów, by ekipa mogła zebrać się na planie. Sprzęt przewieziono z Londynu na Kefalinię 64 wielkimi tirami. Mordercza podróż trwała około tygodnia.

"Chciałbym - mówi Bevan - żeby ludzie przyszli do kina w takim samym nastroju jak wtedy, kiedy zaczynali czytać książkę - z nadzieją na podróż do miejsc, o których istnieniu nie wiedzieli, na spotkanie z ludźmi, których spotkać nie oczekiwali, na doznania, których nigdy nie byli tak blisko".

(na podst. materiałów dystrybutora)

Metryczka:
Występują: Nicolas Cage, Penelope Cruz, John Hurt, Christian Bale, Irena Papas, David Morrissey
Reżyseria: John Madden
Scenariusz: Shawn Slovo wg powieści Louisa de Bernieres "Mandolina kapitana Corellego"
Muzyka: Stephen Warbeck

Zdjęcia: John Toll
Prod.: USA/Wielka Brytania/Francja 2001
Dystrybucja: ITI Cinema
Czas: 127 min.

Galeryjka

Kapitan Corelli Kapitan Corelli Kapitan Corelli Kapitan Corelli Kapitan Corelli Kapitan Corelli

Linki

Capitan Corelli's Mandolin - rewelacyjna strona filmu
ITI Cinema - strona polskiego dystrybutora - na razie under c.....