Garść faktów

powrót

 
Zebranych ale niezbyt usystematyzowanych, coś jednak zawsze może się przydać. Od razu prośba, gdyby ktoś chciał coś dodać albo sprostować - bardzo proszę

Napisz

 • Akceptowana jest większość (wszystkie popularne takie jak VISA, Mastercard, Eurocard, American Express, itp.) kart płatniczych. Dotyczy to oczywiście większych placówek handlowych, sklepów, restauracji, stacji benzynowych, hoteli, itd. Bywa, że sprzedawcy nie chce się fatygować do terminala przy sumie mniejszej niż 20 €, trzeba się upierać (albo odpuścić).

 • Telefony publiczne są szeroko dostępne. Telefony "zasilane" są kartami telefonicznymi, które można kupić w kioskach (gr. - periptero) lub w placówkach pocztowych - OTE (National Telecommunications Organization). Karty telefoniczne mają nominały od 5 do 50 €.

 • Sklepy i supermarkety są zwykle czynne od 9 rano do 22 w dni robocze i 9 rano do 1530 w Soboty. W niedzielę sklepy są nieczynne z wyjątkiem supermarketów w dużych miastach i to tych prawdziwych supermarketów bo szyld "supermarket" można znaleźć na wielu niewielkich sklepach) i piekarń. W rejonach turystycznych, szczególnie w szczycie sezonu zasada wolnych niedziel oczywiście nie obowiązuje. Periptero są czynne czasami 24 godziny na dobę. Oprócz prasy, widokówek, itp. sprzedaje się w nich także napoje w puszkach, słodycze, chipsy itp. w sumie podobnie jak u nas.

 • Ceny najpopularniejszych produktów różnią się w zależności od rejonu i sklepu. Prawo wymaga aby cena była uwidoczniona na produkcie. W większości państwo nie stosuje cen gwarantowanych (maksymalnych). Wyjątkami są ceny papierosów (cena może być tylko mniejsza od gwarantowanej)  i niektórych słodyczy (np. batoniki) i przekąsek (chipsy). Obserwuje się tendencję do odchodzenia od zasady cen gwarantowanych.

 • Czas w Grecji jest przesunięty o 2 godziny w stosunku do od  GMT (Greenwich Mean Time) - a w Polsce jak wiemy o 1 godzinę (trzeba przesunąć zegarki np. z 12- tej  na 13 - tą).

 • W Grecji obowiązuje system metryczny. Temperaturę mierzy się w stopniach Celsjusza.

 • Energia elektryczna na poziomie tzw. niskiego napięcia ma parametry 220V i 50 Hz, trochę inne są wtyczki, (inny sposób rozwiązania uziemienia ale wchodzą "płaskie" wtyczki bez otworów uziemiających np. od suszarek ).

 • Ruch na drogach w Grecji jest tu niespodzianka - prawostronny :-) Na autostradach można się rozpędzić do 120 km/h, na drogach krajowych do 80 km/h a w mieście do 50 km/h. Kierowca zagraniczny musi posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy (razem z oryginalnym - krajowym). MPJ powinno być przetłumaczone na grecki (najlepiej w Biurze Tłumaczy MSZ Republiki Grecji, Ateny ul. Voukourestiou 3, tel 324 40 35, 324 40 82). Jak się funkcjonariusz przyczepi do braku ww. dokumentów to się nie odczepi i niech lepiej nikt nie próbuje wpływać na funkcjonariusza finansowo, może to tylko pogorszyć sytuację.

 • W Grecji nie ma ustawowego wieku, poniżej którego można sprzedawać alkohol. Ma to swoje dobre strony bo można wysłać młodego po piwo. Alkoholizm jest niezwykle rzadko spotykany. Jak kogoś zobaczymy ululanego to na 100% będzie to turysta (statystycznie najczęściej Anglik).

 • Narkotyki są zabronione w każdej formie. Greckie państwo stosuje bardzo restrykcyjną politykę wobec narkomani. Nawet nie myślcie.

 • Grecy oprócz miłości do własnego języka są niezwykle utalentowani językowo, badania wykazują, że 42% posługuje się językiem angielskim, 29% francuskim (no nie do wiary), 16% włoskim, 10% niemieckim i 3% innymi językami.

Korzystałem z wielu źródeł informacji, w szczególności z serwisu - Alexandros.com