Formalności i przepisy

Podstawowym obowiązkiem dotyczącym Polaków - żeglarzy jest obowiązek ubiegania się o przedłużenie pobytu po upływie 3 miesięcy (pozostałe obowiązki turystów patrz - nasi turyści w Grecji ). Gdy staniemy się pełnoprawnym członkiem UE obowiązek ten zniknie.

1. Dla żeglarzy przybywających z zza granicy konieczne jest uzyskanie tzw. TRANSIT LOGU - dokumentu stanowiącego "paszport" jachtu, zawierającego wszystkie najważniejsze dane dotyczące jachtu i armatora. Transit Log uzyskuje się w tzw. porcie wejścia - "port of entry" za około 100 $. Poniżej w kolejności alfabetycznej przedstawiamy spis tych portów:

Ayios Nikolaos - (Kreta) Kavala - (wyspy Jońskie) Pilos - (zach. Peloponez)
Alexandroupolis - (płn. Grecja) Korfu - (płn. Grecja) Pithagorion - (Samos)
Argostoli - (Kefalonia) Kos - (Dodokanez) Preveza - (wyspy Jońskie)
Chania - (Kreta) Lavrion - (zat. Sarońska) Rodos - (Rodos)
Chios - (wsch. Sporady) Levkas - (wyspy Jońskie) Simi - (Dodekanez)
Iraklion - (Kreta) Mirina - (Limnos) Saloniki - (płn. Grecja)
Itea - (zat. Koryncka) Mitilini - (Lesbos) Volos - (płn. Grecja)
Ermoupolis - (Siros) Navplion - (zat. Argolicka) Zakinthos - (wyspy Jońskie)
Kalamata - (Peloponez) Patras - (zach. Grecja) marina Zea - (Pireus)
Katakolon - (Peloponez) Paxoi - (wyspy Jońskie) marina - (zat. Sarońska)
Vouliagmeni

Transit log okazywać należy przy każdej zmianie załogi i sporządzaniu nowej listy załogi. Listę taką należy poświadczyć w posterunku policji portowej (po grecku LIMENARIO). Posterunek LIMENARIO znajduje się zwykle na nabrzeżu i oznaczony jest symbolem dwóch skrzyżowanych kotwic i zazwyczaj wielką flagą Grecji. Transit log traci ważność po 6 miesiącach i należy go odnowić - co wymaga uiszczenia opłaty ~15$ za każdą stopę długości jachtu. Oczywiście niektórzy wolą opuścić wody greckie... i następnego dnia zameldować się w "port of entry" po nowy Transit log!

2. Opłaty portowe to sprawa nieco skomplikowana. Za każdorazową wizytę w porcie (lecz nie marinie) powinniśmy uiścić opłatę w wysokości: tonaż x 100 drachm.
Dla jachtów spoza UE sumę mnożymy przez 1,5 dla jachtów wyczarterowanych przez 0,5. Do tego doliczyć należy 18 % Vat-u. Każdy następny dzień postoju to:
długość KLW x 100 GDR - cumowanie burtą
lub długość KLW x 33,33 GDR  - dla cumowania dziobem lub rufą (+ Vat oczywiście).
Trzeba uczciwie stwierdzić, że opłaty te są pobierane bardzo rzadko. Sam zapłaciłem przypadkowo w Ermoupolis wszystkiego 948 GDR (~3 $). Żeby było trudniej opłaty takiej nie pobierają zwykle funkcjonajusze
LIMENARIO ale LIMENEKO TAMEIO tj. portowe służby finansowe. Niekiedy jednak może zrobić to LIMENARIO. W niektórych portach obowiązują inne, lokalne opłaty i sprawy mogą się dalej komplikować. Na to wszystko nakłada się grecka biurokracja, sjesta itp. Ogólnie trzeba stwierdzić, że służby LIMENARIO są bardzo życzliwe i uprzejme dla żeglarzy przy tym bardzo dobrze posługują się językiem angielskim.

3. Nie jest możliwe czarterowanie jachtów przez cudoziemców. Następny przepis mówi, że jachtem zagranicznym może żeglować tylko jego właściciel. Wielu żeglarzy pływających na jachtach "kolegów" zaopatruje się więc w notarialnie poświadczone (w języku angielskim) upoważnienia na bezpłatne korzystania z jachtu co jest w pełni zgodne z prawem miedzynarodowym.

4. Kolejnym przepisem jest zakaz używania i posiadania narkotyków. można trafić do więzienia (a te nie przypominają w Grecji pensjonatów) i stracić jacht jako narzędzie przestepstwa. Jeżeli przypływamy do Grecji z krajów mających niezbyt dobrą opinię należy sie liczyć z wizytą brygady antynarkotykowej i dokładnej rewizji jachtu. Tak przy okazji największą głupotą jest danie wstęplować sobie do paszportu wizę tzw. Tureckiej Republiki Cypru - okupowanej przez Turcję od 1974 części Cypru - restrykcje greckich służb celnych murowane. Jak już bardzo chcemy odwiedzić ww. kraj, wizę wjazdową (otrzymać ją można na granicy) koniecznie niech nam wstęplują  na oddzielnej kartce i żadnych wpisów do paszportu! Trochę podobnie sytuacja wygląda przy wizycie w Turcji.

5. Antyki to wielkie bogactwo Grecji w przenośni ale i niestety dosłownie. Posiadanie antyków nielegalne nie jest tj. można sobie kupić antyczny posąg ale jego wywiezienie bez specjalnego zezwolenia (zapomnijcie, nie do zdobycia) jest surowo karane. Grecy podejrzewają, że spora cześć przemytu antyków przepływa pod pokładami jachtów co przekłada się na dokładne kontrolowanie jachtów podejrzanych o taki przemyt. Jak coś znajdą jacht przepada jak w punkcie nr 4. Podejrzanym jachtem może stać się jacht, na którym służby celne znajdą ... butle do nurkowania i tu przechodzimy do punktu nr 6.

6. Nurkowanie z użyciem butli w Grecji jest zabronione poza kilkoma akwenami. Oto one:
Półwysep Chalkidycki:
- okolice przyl. Kassandry - 500 m. pas od wschodniego wybrzeża do wioski Polichrono
- okolice przyl. Sinthonia - 500 m. pas wsch. wybrzeża od przyl. Armenistis do przyl. Dhrepanon
- okolice przyl. Athos - 500 m. pas w cieśninie Provlaka od Pirgos Oranoupolis do kanału Kseksesa
- okolice przyl. Athos - 300 m. wzdłuż półn. wybrzeża wyspy Ammouliani od przyl. Trigona do płw. Kokkino.

Mykonos
- 500 m. pas wzdłuż wybrzeża wyspy od płw. Ayios Yeoryios do płw. Alogomandra
Korfu
- 500 m. pas wzdłuż wybrzeża wyspy od płw. Rodha do płw. Dhrastis
- 500 m. pas wzdłuż wybrzeża wyspy od Paleokastria do płw. Arkoudila z wyjątkiem wód otaczajacych skały Langoudhia
- 500 m. pas wzdłuż wybrzeża wyspy od płw. Koudhouri do płw. Agni z wyjątkiem wód otaczajacych wyspy Vidho i Lazaretto
Paxos
- 500 m. pas wzdłuż wybrzeża wyspy z wyjątkiem okolic Voutsi
Levkas
- 500 m. pas wzdłuż zach. wybrzeża wyspy od Yiropetra do przyl. Dhoukaton
- 500 m. pas wzdłuż wsch. wybrzeża wyspy od plaży przy wiosce Katouna do wejścia do zat. Rounda z wyjątkiem samej zatoki Rounda i wód wokół wyspy Madhouri
- 500 m. pas wody wokół wyspy Meganisia
Kefalonia
- 500 m. pas wzdłuż całego wybrzeża z wyjątkiem:
- odcinka od Fiskardho do zat. Andisami
- odcinka od zat. Sami
do przyl. Eufimia.
- odcinka od przyl. Kapri do przyl. Mounda
- wód otaczających wysepkę Varani
- odcinka od przyl. Ortholithia do przyl. Atheras
Zakinthos
- 500 m. pas wzdłuż brzegów całej wyspy
Jednakże gdyby archeolodzy odkryli coś w pobliżu ww. akwenów może być wprowadzony zakaz nurkowania. Lepiej więc zapytać wcześniej w punkcie GTO (Greek Tourism Organization) lub na Policji.