George Dalaras urodził się w roku 1950 w Nea Kokkinia, w Pireusie. Jego ojcem był Loukas Ntaralas jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki "rembetika". Mimo, że ojciec opuścił rodzinę gdy George był jeszcze małym chłopcem to właśnie jemu zawdzięcza zainteresowanie muzyką. Pierwsze amatorskie nagranie z roku 1965 "Wry Thorn" poświecone jest własnie jego ojcu, Loukas Ntalaras gra w tym utworze na bouzouki.

George już w wieku lat 17 staje się profesjonalnym muzykiem. występuje m.in. jako muzyk i wokalista w klubie "Stou Stelaki". Pierwszym znanym muzykiem z jakim występował był Stelios Perpiniadis. George próbuje też zainteresować swoja osobą takich znanych muzyków jak Stelios Kazantzidis czy  Giorgos Zampetas lecz Ci odrzucaja oferty współpracy motywując to jego młodym wiekiem.

W roku 1967 Dalaras nagrywa swój pierwszy utwór - "Expectation", nieco później, Spiros Zagoreos - przyjaciel jego ojca poprosił Makisa Matsasa by ten wysłuchał młodego wokalisty w klubie, na  Place w Atenach. Matsas był zachwycony i George podpisał swój pierwszy kontrakt.

W roku 1968, artysta uczestniczy w nagraniach kilku innych wykonawców m.in. Manosa Loizosa i George Mitsakisa, a także nagrywa swój pierwszy solowy album. Płyta zawierała pieśni Stavrosa Kougioumtzisa, Loukianosa Kilaidonisa i Grigorisa Fountasa. Płyta sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy stając się początkiem jego wielkiej kariery.

A oto najważniejsze momenty w jego karierze:

- Współpraca z Stavrosem Kougioumtzisem, wilece płodny okres w życiu artysty, powstało wówczas wiele słynnych kompozycji,
- Współpraca z Apostolosem Kaldarasem, powstałe tak znane dzieła jak: Minor Asia" czy "Byzantine   Evening",
- Płyta z 18 pieśniami Mikisa Theodorakisa, tuż po upadku junty w 1974 roku,
- Podwójny album "50 years of rembetiko" (1975) i współpraca z muzykami "rebetes", którzy zaakceptowali go jako członka ich społeczności,
- Wycofanie się z koncertów w nocnych klubach w roku 1978,
- Płyta "A walk in the world" nagrana z Giannisem Markopoulosem, w roku 1979,
- Płyta "Radar" z Mikisem Theodorakisem, w 1981 roku,
- Koncert w teatrze Orfeusza w styczniu 1983 i dwa koncerty na stadionie Olimpijskim we wrześniu    tego roku, które zgromadziły ponad 160.000 osób (bilety zniknęeły już na pięć dni przed koncertami).
- Ponowne nagranie płyty ("Mad and angels") ze Stavrosem Kougioumtzisem, po 10 latach od     poprzedniej współpracy,
- Wiele tras koncertowych po Europie i świecie, podczas których koncertował w najsłynniejszych salach  koncertowych świata takich jak: Olympia Theatre w Paryżu czy Radio City w Nowym Yorku, oraz udział    w wielu miedzynarodowych festiwalach takich jak festiwal na Kubie (1981),  the Europalia Festival w Brukseli (1982), Festiwal Pokoju w Wiedniu 1983), Festiwal Młodości w Moskwie (1985), koncert dla International Amnesty w Atenach (1988),
- Prezentacja  w roku 1994, w Ateńskim Music Hallu, przedstawienia "With light and death uninterruptedly", współpracując  z Costasem Gavrasem (rezyseria spektaklu).
- Dwa koncerty w antycznym teatrze Heroda w Attikon, we wrześniu 1995, dedykowane Mikisowi Theodorakisowi, z akompaniamentem słynnej Metropolitan Orchestra pod dyrekcją Mikisa Theodoradiksa. Powstał wówczas podwójny album wydany przez koncern EMI.
- W czerwcu 1994, Dalaras dał 5 słynnych koncertów w nowo wybudowanym Ateńskim Concert Hallu, przedstawiającym historię muzyki greckiej od czasów antycznych do współczesnych. Koncerty w których brało udział 225 wykonawców na scenie były wyreżyserowane przez wybitnego greckiego reżysera Costę Gavrasa.

George Dalaras był pionierem w popularyzacji i rozwoju wielu gatunków muzyki greckiej. Jego nagrania pozwoliły na zachowanie i przybliżenie szerokiej publiczności takich gatunków muzyki jak rebetiko (muzyka przedmieść wielkich miast) czy smirneiko (muzyka z miast Azji Mniejszej). Wielkim osiągnięciem jest podwójna płyta "Skowronki Wschodu" nagrana wspólnie z Chronisem Aidonidiofisem zawierająca ludową muzykę Grecji.

Dalaras współpracował z największymi greckimi poetami i kompozytorami takimi jak Theodorakis, Chadzidakis, Xarhakos, Kougioumtzis, Kaldaras, Loizos, Markopoulos, Spanos, Thanos Mikroutsikos, Nikolopoulos, Lefteris Papadopoulos, Manos Eleftheriou, Pithagoras, Kostas Tripolitis i wielu innymi. Oprócz greckich autorów współpracował także ze sławnymi artystami zagranicznymi m.in. Paco de Lucią, Al di Meolą, Arielem Ramirezem, a także Bruce Springsteenem, Peterem Gabrielem, Ianem Andersonem czy Goranem Bregovicem. Współpracuje także ze znanymi współczesnymi wykonawcami greckimi takimi jak: Haris Alexiou, Dimitra Galani, Vasilis Papakonstantinou, braćmi  Katsimiha, czy zespołem Pyx Lax.

George nagrał ponad 50 płyt, (które sprzedały się w ponad 8 milionach egzemplarzach.

George jest bardzo ceniony na Cyprze jako rzecznik sprawy cypryjskiej na świecie. Dał wiele koncertów na Cyprze, w Grecji i na świecie, śpiewając pieśni poświęcone wolności Cypru. Najsłynniejsze koncerty poświęcone sprawie cypryjskiej miały miejsce w Londynie, w Wembley Theatre (wspólnie z Meliną Mercuri i Vanessą Redgrave) i Chicago Theatre Arena (po 25.000 miejsc wyprzedanych przed koncertem). Artysta wydał też dwie płyty z pieśniami napisanymi przez Cypryjczyków. Za swoje polityczne zaangażowanie Dalaras został nagrodzony nagrodą im. Johna Kennedego w 1994 roku.

George Dalaras jest największą gwiazdą muzyki greckiej. W kraju gdzie istnieje tak wiele nurtów muzycznych (i ich wykonawców) stanowi zupełny fenomen. Kochają go miliony Greków i nie tylko. Jego koncerty stanowią niezwykłe spektakle pod względem formalnym i socjologicznym. Dziesiątki tysięcy widzów śpiewa większość utworów z artystą.