Samochodem po Grecji

Garść uwag dotyczących poruszania się samochodem w Grecji:

Konieczne jest posiadanie Międzynarodowego Prawa Jazdy (najlepiej razem z oryginalnym - krajowym). Międzynarodowe Prawo Jazdy (IDP) wystawiane jest przez lokalne wydziały komunikacji po złożeniu wniosku, 1 zdjęcia, okazaniu prawa jazdy i dowodu osobistego oraz opłaceniu 11 zł. Posiada trzyletni okres ważności. Według informacji Ministerstwa Transportu, wszystkie kraje europejskie z wyjątkiem Albanii, Grecji i Szwajcarii (nie podpisały Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku) honorują zwykłe polskie prawo jazdy wydane po 1 stycznia 1971 roku. Warto jednak IDP traktować jako dodatkowy dowód tożsamości napisany w kilku językach. MPJ powinno być przetłumaczone na grecki (najlepiej w Biurze Tłumaczy MSZ Republiki Grecji, Ateny ul. Voukourestiou 3, tel 324 40 35, 324 40 82). Oczywiście trzeba też posiadać dowód rejestracyjny i aktualne ubezpieczenie.

Ograniczenie prędkości na autostradach  - 120 km/h 
Ograniczenie prędkości na głównych drogach  - 110 km/h 
Ograniczenie prędkości w terenie niezabudow. - 90 km/h 
Ograniczenie prędkości w obszarach zabudow.  - 50 km/h. 

Opisy na znakach drogowych są dwujęzyczne, często tylko w grece!

Obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy.

Autostrady są płatne.

Dzieci do lat 12 mogą jeździć tylko na tylnej kanapie.

Limit alkoholu we krwi - 0,5 promila.
Zawartość 0.5 - 0,8 to już poważne wykroczenie. powyżej 0,8 promila - przestępstwo kryminalne! 

Jazda w pasach jest obowiązkowa, jazda na światłach mijania -  obowiązek 24 h.

Policjanci wypisują mandaty kredytowe. Trzeba je zapłacić w banku w przeciągu 10 dni. W przypadku wypadku istnieje obowiązek udzielania pomocy. Przy kolizjach najlepiej wezwać Policję, nie wdawać się w dyskusję ani nie popisywać żadnych dokumentów.

Ceny paliwa: ON - 0,7, NoPb95 - 0,8, NoPb98 - 0,9 Euro (około). Stacje benzynowe są czynne zwykle 6 dni w tygodniu w godz. 8:00 - 20:00, dużo całodobowych.

Telefony alarmowe (klik w link)  oraz  pomoc drogowa:
Auto
Road Assistance - ELPA                     tel. 104
Auto Road Assistance - Express Service tel. 154
w innych sprawach - Automobile Touring Club (ELPA), Athens Tower, Messogion 2-4, Ateny 115 27. Tel. +00 30 210 779 1615.

Grecja posiada sieć autostrad łączącą główne miasta kraju (kontynent). Główne autostrady to OE1 (Odos Ethnikos 1) łącząca Ateny z Thessalonikami. Druga co wielkości autostrada łączy Ateny z Koryntem i już na Peloponezie rozgałęzia się do Patras (Korynt) i Tripoli w centrum półwyspu. Sieć ta jest gwałtownie rozbudowywana szczególnie w aspekcie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich - Ateny 2004. Do 2004 kilometraż autostrad ma wzrosnąć o 120 km a dalsze 90 km to zmodernizowane drogi ekspresowe. Większość dróg głównych (zwykle tylko 2 pasy ruchu po jednym w każdą stronę) ma nawierzchnię utwardzoną. Drogi lokalne (wiejskie) szczególnie na wyspach są nieutwardzone. 
Grecy jako kierowcy mają niezbyt dobrą, żeby nie powiedzieć - fatalną opinię. Brawura, nieprzestrzeganie przepisów (prędkość, pasy, wyprzedzanie brrr..) to niestety codzienność. Trzeba uważać - szczególnie na krętych, górskich drogach (mnóstwo) i w miastach (Ateny).

Mały słowniczek przydatnych pojęć:

Benzyna - venzini
Olej napędowy - petreleo
Bramka autostrady - diodia
Parking - choros stathmefis
Zjazd z autostrady - exodos
Wjazd na autostradę - isodos
Szpital - nosokomio
Policja - astinomia
Posterunek Policji - astinomiko tmiha

Linki:

Attiki Odos - najnowsza grecka autostrada

Via Egnatia - projekt XXI wieku