Napisał: Svein Laurak
Na angielski przełożył (translated by): Per Paaske Gulbrandsen
              
                        

     Sekret świętego ziela - bazylii


 

Gdy będąc na wyspie Patmos usiądziecie do posiłku przyprawionego świeżo zerwanymi ziołami waszej uwagi nie zwróciłby zapewne fakt, że wśród nich prawie nigdy nie pojawi się bazylia.

Zapewne zwrócilibyście uwagę, że Grecy na Patmos noszą dość dziwne ozdoby - małe gałązki z bazylii umieszczone za uchem. Zdarzyć się też może, że ktoś ofiaruje wam w prezencie gałązkę bazylii. 

A dlaczego zapytacie? A dlatego, że bazylia uważana jest za ziele święte a na bardzo "pobożnej" wyspie jaką jest Patmos, święte ziele nie jest używane jako przyprawa. Wierzy się tu, że bazylia przynosi szczęście - podarunek gałązki bazylii oznacza, że ofiarodawca życzy ci  w życiu szczęścia i wszystkiego najlepszego. 

Historia związana z bazylią zdarzyła się we wczesnym Średniowieczu. 14 września roku 335 n.e. bizantyjska Cesarzowa Helena (matka rzymskiego cesarza Konstantyna, współrządziła wraz z synem całym cesarstwem Rzymskim) podczas pielgrzymki do Jerozolimy odnalazła krzyż, na którym ukrzyżowano Jezusa. Wokół miejsca gdzie Helena odnalazła krzyż wszędzie rosła bazylia....

Bazylia - greckie święte ziele - uprawiona jest w całej Grecji podobnie jak kwiaty w donicach i doniczkach. W rocznicę tego znamienitego dnia na Patmos prawosławny duchowny Timios Stavrós (po grecku Stavrós znaczy krzyż) wręcza wianuszki z bazylii wszystkim wiernym. W kaplicy Świętego Krzyża w Diakofti (przy drodze do Psili Ammos) odprawiona zostaje uroczysta msza. Po mszy wierni udają się do pobliskiej tawerny lub do nieodległego Groikos aby kontynuować świętowanie. 

Materiały zaczerpnięto z witryny   http://www.eispraktoras.com/